Iratkozzon fel hírleveleinkre és egyéb szakmai anyagainkra!
Tovább

Kukoricarozsda [Puccinia sorghi]

Kórokozó:

A világszerte előforduló kukoricarozsda betegséget a Puccinia sorghi bazídiumos gombafaj okozza. A betegség Magyarországon nem okoz említésre érdemes termésveszteséget, csupán egyes évjáratokban fordulhat elő kisebb-nagyobb fertőzés.

Kártétel, tünet:

Az első rozsdafoltok megjelenésére június végén lehet számítani. A fertőzés korai tünetei a levélfelületen megjelenő klorotikus foltok. Ezek a foltok aztán levelek színén és fonákán, a felszínből alig kiemelkedő téglavörös, rozsdabarna porszerű uredotelepekké válnak, amelyek felett az epidermisz idővel felszakad. Később fekete teleutotelepek figyelhetők meg a leveleken. A fertőzött levelek idővel elszáradnak.

Biológiája, környezeti igénye:

A Puccinia sorghi teljes fejlődésmenetű, gazdacserés gombafaj. A köztes gazdái a madársóskafajok (Oxalis spp.), ám ezeknek nincs jelentős járványtani szerepük. A telet a gomba uredo alakban vészeli át. Mérsékelten meleg (nappal közepesen meleg, éjszaka 16-23°C szükséges a spórák kicsírázásához), csapadékos időjárás, a magas páratartalom kedvez a fertőzés terjedésnek.

Védekezés:

Ellenálló hibridek használatával és a fertőzött növényi maradványok mélyre történő forgatásával csökkenthető a betegség előfordulása.

Top