Tafrina [Taphrina deformans]




Kórokozó:
A tafrinás betegséget a Taphrina deformans nevű exoaszkuszos dérgomba okozza. Leggyakrabban őszibarackon fordul elő, de a gazdanövényei közé tartozik a kajszi és mandula is. Súlyos lombveszteséget, gyümölcshullást okozhat. A fák elvesztett leveleik pótlására újra és újra kihajtanak, ami a kimerülésükhöz, és ezzel együtt más betegségek iránti fogékonyságuk növekedéséhez vezet. Az őszibarackfajták fogékonysága különböző, különösen a nektarin és a sárgahúsú fajták érzékenyek.
Kártétel, tünet:
A tünetek az őszibarack levelén, hajtásán és a gyümölcsén egyarát megtalálhatók. A levéllemez egészének vagy egy részének a térfogata megnövekedik, „húsossá válik” (az epidermisz és a mezofillum sejtek szaporodása miatt), ennek következtében fodrosodnak, ráncosodnak és törékennyé válnak a levelek. Színük sárgászöld, majd sárgásbarna lesz, de liláspirosra is változhat. A beteg levelek fonákát deres exoaszkusz réteg fedi. A hajtásokon sárgászöld, majd sárgásbarna megvastagodások jelennek meg, ezek felületén is megjelenik a gomba dérbevonata. A hajtások deformálódnak, görbülnek. A betegség a vesszőkön is megjelenik. A hajtáshoz hasonlóan a gyümölcsön is megvastagodott, hamvas, deres területek fedezhetők fel. Ezeken a helyeken a gyümölcshéj nem szőrözött. A beteg terület alatt a gyümölcshús megbarnul.
Kajszin szórványosan fordul elő a tafrina. A fertőzött hajtások megvastagodnak, az ízközök rövidülnek. A levelek megvastagodnak, hullámossá, merevvé válnak. A levél színe sárga, világoszöld, a szélén pirosas. A beteg levelek alakja torz. E tünetek összességében káposztaszerű kinézetet kölcsönöznek a fertőzött növényrésznek. A kórfolyamat előrehaladtával a beteg hajtás megfeketedik, elszárad, a levelek lehullását követően előtűnik az elsöprűsödött ágszerkezet.
Biológiája, környezeti igénye:
A fertőzési forrás a beteg őszibarackfák vesszőin és vázágain, valamint a rügypikkelyeken szaprofita módon élő, finom bevonatot képző micélium, amely tavasszal a fiatal leveleket fertőző sarjsejteket képez. Ezek kicsíráznak, majd a micélium behatol a levél szövetei közé, a parenchima sejtközötti járataiban élősködik. Ha a kutikula felszakad megjelenik a deres bevonat a levélen, amely tulajdonképpen egy exoaszkusz réteg. Az exoaszkuszokban aszkospórák keletkeznek, amelyek az exoaszkuszokból kilövellve jutnak tovább a fákon. Az aszkospórák sarjadzással aszkokonídiumokat hoznak létre. Az aszkokonídiumokon újabb aszkonídiumok képződnek. A folyamat már 4°C felett zajlik. A hideg, fagyos téli napokon és a nyári hőségben nyugalomba vonul a gomba, vastag fallal védi magát a kedvezőtlen körülményektől.
Tavaszi hűvös, csapadékos időjárás kedvező a kórokozó fejlődéséhez. A terjedéséhez a csapadék elengedhetetlen. Április végére súlyos károkat képes okozni a gomba.
Védekezés:
Metszéskor a torzult, beteg vesszők eltávolításával és megsemmisítésével csökkenthetjük a tafrinás betegség terjedését. Rügypattanás előtt réztartalmú készítményekkel lemosó permetezés végzése ajánlott. Az egérfül állapottól kezdően rendszeres kémiai védekezésre lehet szükség, amelyhez kontakt és szisztemikus hatású készítmények is használhatók.
Források:
- Tóth Miklós: Gyümölcsfélék és a szőlő kiskerti védelme. Mezőgazda Kiadó. Budapest, 2008
- Glits Márton-Folk Győző: Kertészeti növénykórtan. Mezőgazda Kiadó. 3. átdolgozott és bővített kiadás. Budapest, 2000
- M. Hluchy és mtsai: A gyümölcsfák és a szőlő betegségei és kártevői. Biocont Laboratory. Bratislava, 2007
- Tóth Miklós: Gyümölcsfélék és a szőlő kiskerti védelme. Mezőgazda Kiadó. Budapest, 2008
- north_east https://kertlap.hu/oszibarack-levelfodrosodasa/
- north_east https://agroforum.hu/szaktanacsadas-kerdesek/mikortol-vedekezzunk-oszibarack-tafrina-ellen/
- north_east http://real-j.mtak.hu/23762/2/novenyvedelem_2017_4.pdf