Iratkozzon fel hírleveleinkre és egyéb szakmai anyagainkra!
Tovább

Hamvas zsombor [Sisymbrium orientale]

Életforma:

A káposztafélék (Brassicaceae) családjába tartozó lágy szárú, T2-es (ősszel és tavasszal is csírázó, nyár eleji egyéves) életformacsoportú gyomnövény.

Előfordulása:

Elterjedt szántóföldeken. A ruderális területek, száraz erdőszegélyek mellett a kalászosokban és a pillangósokban fordulhat elő.

Károsítása:

Gyengén fejlődő búzában, a tavasszal tömegesen fordulhat elő. Elfoglalja a kultúrnövények életterét, hátráltatja a búza bokrosodását, csökkenti a termés várható mennyiségét.

Életmód:

Egyéves vagy tőlevélrózsás állapotban áttelelő, maggal terjedő gyomnövény. A talaj iránt nem igényes, kötöttebb agyagos, lazább homokon, meszes, savanyú vagy szikes talajokon is megél, de a homokon fordul elő leggyakrabban. A szárazságot is jól viseli.

Morfológia:

A hamvas zsombor felálló szárú, felül elágazó, 0,3-1 m magasra fejlődő, terpedt, szőrökkel borított gyomnövény.

Csíranövény: Az 5-6 mm hosszú sziklevelek széles tojásdad alakúak, csúcsuk szélesen lekerekítettek. A levélnyél hossza hozzávetőlegesen megegyezik a sziklevél hosszával. Az első levél kerekded, ék vállú és nyeles.

Gyökérzet: Erős karógyökérzettel rendelkezik.

Lomblevelek: Tőlevelei és a száron alul elhelyezkedő levelei hosszú nyélen ülnek. A levelek szárnyasak, kacúrosan szeldeltek. A csúcsi szelet nagyobb, mint az oldalsók. Felső levelei keskeny szálas lándzsásak, dárdás vállúak.

Virág: Halványárga színű virágai fürtben állnak. A növény szagtalan. Májustól októberig virágzik.

Termés: A hosszú, mintegy 4-10 cm-esre megnövő becőtermése a kocsánytól nagyjából merőlegesen helyezkedik el. Szélessége kb. 1 mm. Magjai lapítottak, elliptikusak, sárga vagy sárgásbarna színűek. Méretük kb. 1 x 0.7 mm.

Védekezés:

Agrotechnikai, mechanikai módszerek:

A rendszeres, különböző mélységben végzett talajművelés hozzájárul a gyomok visszaszorításához, a tarlóhántás gyéríti a hamvas zsombor terjedését. A gyomfésű alkalmazása is hozzájárul a gyérítéséhez.

A növényi sorrend összeállítása során arra kell törekedni, hogy a gyomállomány biológiai ciklusait minél inkább megzavarja. A vetésszerkezetet úgy célszerű kialakítani, hogy abban megtalálhatók legyenek egy- és kétszikű növények, eltérő vetési időpontú, sortávolságú, gyomelnyomó képességű kultúrák.

Kémiai védekezés:

Gyomirtó szerekkel, az agrotechnikai és mechanikai védekezéssel kombinációban. A kezelésre ideális a szik-2-4 leveles állapot. Végezhető preemergens kezelés, ha nagy hamvas zsombor fertőzöttségre lehet számítani, illetve őszi vagy tavaszi posztemergens gyomirtás.

Top