Iratkozzon fel hírleveleinkre és egyéb szakmai anyagainkra!
Tovább

Mezei pipitér [Anthemis arvensis]

Életforma:

Az őszirózsafélék vagy fészkesek (Asteraceae) családjába tartozó lágy szárú, T2-es (ősszel és tavasszal is csírázó nyár eleji egyéves) életformacsoportú gyomnövény.

Előfordulása:

Síksági-hegyvidéki, európai-mediterrán faj. Kalászosok ás a tarlók gyomnövénye. Főként őszi búzában és őszi káposztarepcében okozhat gondot. Az V. Országos Gyomfelvételezés adatai szerint az őszi búza nyár eleji gyomfajai között az elsődleges fontosságúak közé tartozik.

Károsítása:

Gyengén fejlődő búzában, a repcében a kelést követő 1-2 hónapban tömegesen fordulhat elő. Elfoglalja a kultúrnövények életterét, hátráltatja a búza bokrosodását csökkeni a termés várható mennyiségét.

Életmód:

Mészkerülő. Savanyú vályog vagy homoktalajokon fordul elő, de az agyagon is megél. Kelésére már télen is lehet számítani enyhébb időszakokban, tavasszal, nyáron és az ősz folyamán is kicsírázik. Az őszi, téli hónapokban fejlődésnek indult példányok tavaszra megerősödnek és a kultúrnövény fejlődését, a gabona bokrosodását hátráltatják.

Morfológia:

Egyéves, legfeljebb fél méter magas növény. Felálló hajtásai gazdagon elágaznak.

Csíranövény: A sziklevél alatti rész rövid, a sziklevelek alakja ovális, csúcsuk lekerekített, húsosak, majdnem ülők. Az első levelek átellenesen helyezkednek el, tagolt felépítésűek, szőrökkel borítottak.

Lomblevelek: Levelei kétszer-háromszor szeldeltek, a szeletek fésűsen szárnyasak. Szára, levele molyhos. (Az ebszékfűé kopasz.)

Gyökérzet: A mezei pipitérnek orsó gyökérzete van.

Virág: A fészkek magányosak, hosszú kocsányon fejlődnek. A fészekörv félgömb alakú, pikkelyei halványak. A vacok kúp alakú, szúrós vacokpelyvákkal benőtt. Középső csöves virágai sárgák. A szélső nyelves virágok hófehérek. Május-júliusban nyílik.

Termés: A kaszattermés barázdált, hossza 2,5-3 mm, sárga vagy sárgásbarna, felső végén gyűrű alakú hártyás koronával. A termésen nincs bóbita. Növényenként 500 magot érlel, a magok 10 évig elfekszenek a talajban.

Védekezés:

Agrotechnikai, mechanikai módszerek:

A rendszeres talajművelés, a helyes növényi sorrend megválasztása visszaszoríthatja a mezei pipitér terjedését.

Kémiai védekezés: Gyomirtó szerekkel, az agrotechnikai, mechanikai védekezéssel kombinációban.

Őszi kalászos gabonában preemergens védekezésre akkor van szükség, ha nagy mértékű mezei pipitér fertőzésre számítunk. Többnyire az őszi és tavaszi állománykezelés irányul az irtására. A kezelésre ideális a szik-2-4 leveles állapot. Ha fejlettebb a gyomosodást okozó mezei pipitér állomány, magasabb dózist szükséges választani.

A pipitér fajok széleskörű elterjedéséhez a hormonbázisú gabona gyomirtó szerek egyoldalú használata is hozzájárult, így a védekezés során más típusú herbicidet érdemes választani.

Források:

  • Veszélyes 48. Szerk: Bárdi Gabriella et al. Mezőföldi Agrofórum Kft. Szekszárd, 2005.
  • Gyomnövények, gyombiológia, gyomirtás. Szerk.: Hunyadi Károly et al. Mezőgazda Kiadó. Budapest, 2011.
  • J. Toman et al.: A természet képekben. Natura, Budapest. 1981
  • https://magyarszoja.hu/tudastar/borso/novenyvedelem/gyomnovenyek/
  • Az Ötödik Országos Gyomfelvételezés Magyarország szántóföldjein. Szerk.: Novák Róbert et al. Vidékfejlesztési Minisztérium ÉFNTO. Budapest, 2011

Top