Iratkozzon fel hírleveleinkre és egyéb szakmai anyagainkra!
Tovább

Német darázs [Vespula germanica]

Előfordulása:

A redősszárnyú darazsak (Vespidae) családjába tartozó német darázs őshazája Európa, Ázsia és Észak-Afrika, napjainkra azonban világszerte elterjedt. Magyarországon is gyakori. A redősszárnyú darazsak közül néhány faj mezőgazdasági szempontból jelentős veszteséget okozhat, ezek közé tartozik a német darázs is. Elsősorban a szőlőben, körtében fordulnak elő, de szilván és őszibarackon is megjelenhetnek, és egyes évjáratokban súlyos károkat idézhetnek elő az érésben levő gyümölcsök megrágásával.

Leírás:

A német darázs hossza 12-22 mm. Fejpajzsa sárga vagy csak néhány fekete pont figyelhető meg rajta. Jellegzetes sárga-fekete rajzolatú rovar. Potrohában a sárga szín a meghatározó. A potrohlemezek töve fekete. Ezekről a fekete sávokról fekete foltok nyúlnak le a potroh sárga területére. Erős rágó szájszervük van. Szárnya füstös, átlátszó.

Kártétel, kárkép:

Rovarokkal és érett gyümölcsökkel táplálkoznak. Szívesebben választják az olyan terméseket, amelyeket a madarak már megcsipkedtek, illetve valamilyen más fizikai sérülés ért. Az érésben levő bogyókat kiüregesítik, végül csak az elszáradt héj marad vissza. A szőlőfajták közül a korán érő, vékonyhéjúakat kedvelik, amelyeknek magas a cukortartalmuk. Másodlagos kártételük, hogy a táplálkozás közben a szürkerothadás konídiumait széthordják az ültetvényben, továbbá a rágással utat nyitnak a kórokozók megtelepedésének.

Életmód:

Évente egy nemzedéke van. A megtermékenyített nőstények védett helyekre, üregekbe húzódva telelnek át. Tavasszal fészeképítésbe kezdenek, majd elhelyezik benne a tojásaikat. Ezekből dolgozók fejlődnek. Feladatuk a nyár folyamán a lárvák táplálékkal – rovarok, lédús gyümölcsök – való ellátása. Ősszel jelennek meg az ivaros nőstények és a hímek. A párzás után a hímek elpusztulnak, ahogy a tél beállta előtt a dolgozók és az öreg királynő is. A megtermékenyített új királynő telel át. A darazsak legnagyobb számban augusztus-szeptember folyamán vannak jelen. A száraz, meleg időjárás elősegíti a felszaporodásukat.

Előrejelzése, védekezés:

Az ellenük való védekezés során a leghatékonyabb a fészkek megkeresése és elpusztítása. Számuk csapdázással is gyéríthető. Mivel közvetlenül a szüret előtt károsítják a szőlőt, olyan megoldásra van szükség, amely nincs hatással annak időpontjára. A csalétkes csapdák erre a célra eredményesen alkalmazhatók. A kártétel megelőzéséhez tartozik a gyapjas pajzstetvek elleni védekezés is, ugyanis pajzstetvek által kiválasztott mézharmat már a szőlő érése előtt vonzza a darazsakat.

Top