Iratkozzon fel hírleveleinkre és egyéb szakmai anyagainkra!
Tovább

Közönséges virágtripsz [Frankliniella intonsa]

Előfordulása:

A Thripidae családba tartozó közönséges tripsz Európában, a Kaukázus vidékén és Szibériában közönséges faj.

Leírás:

A sötétbarna színű nőstények 0,8-1 mm nagyságúak. A csápjuk 8 ízből áll. Az első pár szárny szürkésen áttetsző. A főere végig sertézett. Az előtor első szegteleiben 1-1 pár, a hátsókban 2-2 pár erős serte figyelhető meg.

Kártétel, kárkép:

A közönséges tripsz polifág, tápnövényköre igen széles. A termesztett pillangósok virágaiban gyakran előfordul. A kárt a szívogatásával okozza, a virágok sterilitását is előidézheti, csökkentheti a maghozamot. A lárva és az imágó is károsít. Táplálkozása nyomán apró ezüstös foltok jelennek meg a növényeken. A nyugat-magyarországon végzett megfigyelések szerint míg a szójaleveleken legnagyobb számban a dohánytripsz fordul elő, addig a virágokban a közönséges tripsz a domináns faj.

A közönséges tripsz is szerepet játszik a tíz legjelentősebb növényi vírus közé tartozó paradicsom foltos hervadás vírus (Tomato spotted wilt orthotospovirus) terjesztésében. A TSWV fertőzése több mint 1000 növényfajon ismert, a szója is közéjük tartozik.

Életmód:

Évente több nemzedéke fejlődik. A telet imágó alakban tölti. A nőstény kéregrepedésekbe, az avarba, száradó növényi maradványok és a moha közé húzódik a hideg elől. Április folyamán bújik elő. A tojásait virágok szárába, a csészelevelek epidermiszébe süllyeszti.

Előrejelzése, védekezés:

Az elszaporodása megfelelő vetésváltás alkalmazásával csökkenthető. Mivel a fajta-összehasonlító kísérletek eredményei szerint a késői fajtákban nagyobb számban található meg, ajánlott a korai fajtákat előnyben részesíteni. A virágokban a közönséges tripsz mellett jelentős számú ragadozó tripsz (Aeolothrips spp., Scolothrips sp.) is megjelenik, amelyek bizonyos mértékig képesek a kártevő egyedszámát csökkenteni.

Források:

Top