Pontos® – az őszi búza és az őszi árpa őszi gyomirtó szere
13.09.2023
Az őszi kalászosokban elvégzett őszi gyomirtás sok előnnyel jár a felhasználónak és a gazdaságnak egyaránt, nemcsak növényvédelmi, hanem munkaszervezési szempontból is.
- A tavaszi gyomirtással szemben a gyomkonkurencia korai kikapcsolásával a forrásokért való versengés még azelőtt szűnik meg, hogy a gyomok kárt okoztak volna, ezáltal a kultúrnövény több tápanyagot,vizet képes hasznosítani, több fényhez jut, ami végső soron nagyobb termést eredményez.
- A korán virágzó kétszikű gyomnövények (veronikafélék, tyúkhúr, piros árvacsalán, mezei árvácska, stb.) ellen az ősszel elvégzett gyomirtás a leghatékonyabb eszköz. A tavaszi gyomirtás idején ezek a gyomok már virágoznak, és a virágzó gyomnövények gyakorlatilag nem képesek a felszívódó hatásmóddal rendelkező gyomirtó szereket felvenni, azok ellenük hatástalanok, vagy gyenge hatásúak. Ilyenkor e korán virágzó gyomnövények ellen csak a kontakt, perzselő hatású herbicidek alkalmazhatóak, azonban ezek felhasználása körülményes: bokrosodás végéig ki kell juttatni,gombaölő szerrel, műtrágyával, nedvesítőszerrel nem keverhetők.
- Az őszi gyomirtással a fűféle gyomok közül a nagy széltippan hatékonyan elpusztítható, jó szerválasztással a nehezen irtható rozsnokfajok, parlagi ecsetpázsit egyedszáma jelentősen csökkenthető, és a tavaszi egyszikű gyomnövények elleni kezelésnél kedvezőbb költséggel jár.
- Egy jól elvégzett őszi gyomirtás következtében tavasszal már nincs szükség újabb permetezésre, tavasszal a munkaszervezés könnyebb, a gép és munkakapacitás jobban kihasználható, kevésbé stresszes a munka.
Ezeket az előnyöket a gazdálkodók is felismerték, az elmúlt években az ősszel gyomirtott gabona területe jelentősen növekedett. Egyre több termék kerül engedélyezésre, azonban viszonylag kevés a rendelkezésre álló hatóanyag. Egy- és kétszikű gyomok ellen elsősorban a pendimetalin, a klórtoluron, a penoxszulam, a proszulfokarb, a kétszikű gyomok ellen pedig főleg a diflufenikán, a metszulfuron-metil hatóanyag tartalmú készítményeket használjáka termelők (1.ábra).

Ezt a viszonylag szűk kínálatot töri meg a Pontos® gyomirtószer, amelyben a kétszikű gyomnövények ellen a BASF-fejlesztésű pikolinafen hatóanyagot kombináltuk az egyszikűek ellen hatásos flufenacet hatóanyaggal.
A két hatóanyag eltérő hatásmóddal rendelkezik: a pikolinafen a karotin-bioszintézist, míg a flufenacet a fehérje és nukleinsav bioszintézisét gátolja. Korai posztemergens kijuttatás esetén a gyomnövények levelén először jellegzetes fehér tünetek jelentkeznek, a gyomok fejlődése leáll, majd elpusztulnak. A pikolinafen felerősíti és felgyorsítja a flufenacet magról kelő egyszikű gyomok elleni hatását, ezáltal e gyomok ellen biztosabb eredményt lehet elérni (1. kép).

A Pontos® engedélyezett dózisa 0,5–1,0 l/ha. A többéves, hazánk számos helyén és eltérő gyomviszonyok között beállított kísérletek eredményei alapján, illetve a BASF magas szintű szakmai tudásának, tapasztalatának figyelembevételével a Pontos® 0,75 l/ha adagja megbízhatóan és hatékonyan elpusztítja a nagy széltippant és a Magyarországon előforduló legfontosabb, magról kelő kétszikű gyomnövényeket (2. ábra).

A Pontos®-t preemergensen alkalmazva a talajon keresztül, korai posztemergensen kipermetezve pedig a már kikelt gyomnövények leveleibe felszívódva is kifejti hatását. A megfelelő talajhatás érdekében figyeljünk az apró morzsás, rögmentes talajfelszín kialakítására, a talaj felszínét ne takarja szármaradvány. Mint minden talajon keresztül ható készítmény, így a Pontos® is igényli a kijuttatás utáni bemosó csapadékot. Ha az ősz csapadékos, a gyomkelés is gyors lesz. Ilyenkor az időben kipermetezett Pontos® kiválóan kontrollálja a gyomokat, akár pre-, akár korai posztemergensen kerül kijuttatásra. De mi a helyzet akkor, ha kipermeteztük a készítményt, és nem jön a várt eső? Ebben az esetben is bízhatunk a Pontos®-ban. A gyomok csírázásához, keléséhez is csapadék szükséges, ezért szárazabb őszön a gyomok kelése is lassú, vontatott lesz. A Pontos® hatóanyagainak vízoldékonysága alacsony, illetve közepes, ezért a talajfelszínre kipermetezett gyomirtó szer nem mosódik le, ott marad. Az esők megérkeztével hatóanyagai aktivizálódnak, és elvégzik feladatukat.
Ha olyan táblában juttatjuk ki a gyomirtószert, ahol a gyomnövények már kikeltek, akkor a még nem kikelt gyomnövények ellen a talajhatásra, a kikelt gyomok ellen a gyökéren keresztüli és levélen keresztüli hatásra lehet számítani. Ez esetben általánosan ajánlott, hogy a gyomok fejlettsége szempontjából inkább előbb, mint később kerüljön kipermetezésre a készítmény: a magról kelő kétszikű gyomok szikleveles – 2 leveles korában, a nagy széltippan 1-2 leveles állapotáig, a rozsnokfélék, ecsetpázsit esetén pedig szögcsíra – 1 leveles fejlettségig juttassuk ki a készítményt (2. kép).

A megfelelő szelektivitás elérése érdekében egyenletes legyen a vetésmélység, minimum 3 cm mélyre kerüljenek a vetőmagok.
A fentiekből jól látszik, hogy kijuttatás szempontjából a Pontos® egy rendkívül rugalmasan használható készítmény. Mivel nem tartalmaz klórtoluron hatóanyagot, ezért a klórtoluron-érzékeny fajtákban (Falado, Gabrio, SY Moisson, Dallara, Basmati, Foxyl, Modern, Vyckor) is károsodás nélkül alkalmazható. Normál vetésváltásnál nincs utóvetemény-korlátozása, nincs kellemetlen szaga, könnyen oldódik, más növényvédő szerekkel keverhető. Engedélyezett őszi gyomirtásra őszi búzában (beleértve a durum- és tönkölybúzát is), őszi árpában.
A megnövekedett őszi kalászosterületeken, különösen a szűk vetésforgóban, az őszi káposztarepcével történő vetésváltásban az elmúlt években jelentősen felszaporodtak a problémás gyomnövények. Ezek egyik csoportja a cikk elején említett tél végén – kora tavasszal virágzó egyéves kétszikűek. Nemcsak a tavaszi gyomirtásuk nehézkes kalászoskultúrában, hanem repcében a széleskörűen használatos aminopiralid, halauxifen-metil hatóanyagok is kevésbé hatékonyak ellenük. A másikcproblémás gyomnövénycsoport az ősszel csírázó rozsnokfajok, a parlagi ecsetpázsit. Az enyhe, csapadékos ősz és tél kedvező a korai kelésüknek, fejlődésüknek. A rozsnok elleni herbicides védekezés korlátozott, mivel egy táblán belül több rozsnokfaj is előfordulhat, és velük szemben fajtól függően a gyomirtó szerek eltérő hatékonyságúak, őszi árpában rozsnok ellen nincs engedélyezett tavaszi posztemergens készítmény. Repcében a parlagi ecsetpázsit és a rozsnok is általában az őszi gabona-árvakelés elleni kezelés után jelenik meg, vagy a kezelés idején megbújik a repce levele alatt, így nem találkozik a gabona-árvakelés elleni készítménnyel. Ezek miatt fontos, hogy a parlagi ecsetpázsit és a rozsnok ellen már ősszel kezdjük meg a gyomirtást, és így tavasszal elmaradhat a herbicides kezelés, vagy ha mégis szükséges a tavaszi védekezés, akkor az sokkal hatásosabb lesz. Az is fontos tényező, hogy a tavaszi posztemergens egyszikűirtó herbicidek magasabb hektárköltséggel rendelkeznek, mint az őszi gyomirtás. Mindezek ismeretében az előbb felsorolt problémás gyomnövények ellen eredményesen és költséghatékonyan, többkultúrás üzemszintű gyomirtási programmal tudunk fellépni. Ennek fontos eleme a Pontos® használata kalászosokban ősszel, amely megoldja a korán virágzó kétszikű gyomok elleni védelmet, és nagymértékben gyéríti a parlagi ecsetpázsitot, a gabona- és a fedélrozsnokot. Az üzemszintű gyomirtási program másik eleme repcében a megfelelő gyomirtó szer alkalmazása ősszel, amely tartamhatással rendelkezik, és nem engedi felszaporodni ezeket a gyomokat. Erre kiváló választása Butisan® Complete a hagyományos hibridekben vagy a Cleratop®, Cleranda® gyomirtó szerek a Clearfield® repcében.
Kurtz György
kalászostermék-felelős
Molnár Szabolcs
fejlesztőmérnök