A korai „Pulsar®-ozás” gyakorlata
06.02.2025
Az elmúlt 20 éveben több millió hektáron, mindenféle időjárásban próbára tették a termelők a Clearfield®, majd a Clearfield® Plus napraforgóállomány gyomirtására ajánlott szereket. A termelői gyakorlat mellett a BASF ezen technológiák bevezetése után sem hagyta abba a minél szakszerűbb felhasználást támogató gyomirtási kísérleteket. A technológia zászlóshajója, a Pulsar® Plus így napjainkra egy megbízható, számtalan körülményhez jól igazítható, rugalmas eszközzé csiszolódott. Az utóbbi években ezen vizsgálatok középpontjába a Pulsar® Plus korai poszt- emergens felhasználása került, melyet a szélsőségesebbé váló tavaszi időjárás tett indokolttá.
A Pulsar® Plus levélen keresztüli hatékonysága közismert. Adjuvánsrendszerének köszönhetően nagy mennyiségű hatóanyagot juttat a gyomokba, akár a 6-8 leveles parlagfüvet is képes kordában tartani. Ez a hatás azonban csak egy látszólagos rugalmasságot ad, veszélyes általános technológiává tenni, meg kell maradnia a biztonsági tartalék szintjén! Könnyen belátható, ha az erősebb gyomirtó szerrel később kezdjük el a védekezést, akkor valójában ugyanannyi napunk van a munka elvégzésére, mint ha egy gyengébb szerrel korábban indulnánk el. Annyit érünk el, hogy ha elkésünk, elveszítjük a javítás lehetőségét! A termelők, akik a kései megoldást választják, azzal érvelnek, hogy meg kell várni, amíg az összes gyom biztosan kikel.
Erre azonban sok esetben nincs szükség! A BASF kísérleteiben a Pulsar® Plus-nak a gyakorlat számára forintosítható talajon keresztüli hatását mértük a kétszikű gyomokkal szemben. Például a libatopfajokra közel tökéletes, a parlagfűre 85-90%-os talajon keresztüli hatásról beszélhetünk. Az utókelés meg sem jelenik, vagy ha kikel, akkor a gyökéren keresztül felvett hatóanyag hatására a posztemergens kezelés tüneteit mutatva elpusztul (1. kép). Ha a talajhatásra érzékeny gyomok nagy tömegben kelnek, már a 2 leveles kétszikű gyomfejlettségnél elkezdhető a posztemergens gyomirtás, így a vízért és a tápanyagért folyó versengést gyorsan megszüntetjük. Ez a nyereségesség szempontjából kiemelkedően fontos, mert akkor okoznak a legnagyobb anyagi veszteséget a gyomok, ha fiatal, napraforgó esetében szik–4 leveles kultúrnövénnyel versengenek. A következő csapadék hatására fellépő újabb kis arányú kétszikűgyom-kelést megoldja a talajban hatástartamot adó Pulsar® Plus.

Erre elég a 90% körüli mellékhatás is. Arra, hogy a gyomok kelése tömeges vagy részleges, nemcsak a táblát évek óta ismerők adhatnak választ. Következtethetünk erre a talaj hőmérsékletéből és nedvességtartalmából. (Ezen adatok az ország sok pontján mérőállomásokat üzemeltető Országos Vízügyi Főigazgatóság „aszálymonitoring” weboldalán mindenki számára naprakészen hozzáférhetőek.) A téli nyugalmi állapot után a kapásnövényekben fellépő gyomok a nedves és tartósan 10 oC körüli hőmérsékletre melegedő talajban biztosan csírázásnak indulnak. Az utóbbi években a szélsőségesebbé váló tavaszi időjárás okán ez sokkal korábban megtörtént a szokottnál (1. ábra). Jellemző volt a tömeges gyomkelés a szik–2 leveles napraforgóban.

Ilyen esetben nem célszerű habozni! A 2023–2024-ben a korai posztemergens időpontban kivitelezett kezelések hozták az elvárt eredményeket (2. kép). Aki megszokásokat követve a 4 leveles napraforgó fejlettséghez kötve gyomirtott, még az összes gyom pusztulása esetén is termésveszteséget szenvedhetett el. Fontos kiemelni, hogy a Pulsar® Plus-nak csak a sekélyen csírázó, magról kelő kétszikű gyomok ellen van tartamhatása. Az egyszikű gyomok ellen nincs! Ellenük a posztemergens kezelést a preemergensen alkalmazott Spectrum®-mal célszerű kiegészíteni, ha tökéletes hatást akarunk elérni, ahogy azt a 2005-ös bevezetése óta a hivatalos technológiai ajánlás javasolja.

A Pulsar® Plus igazi rugalmas megoldás a gyomok ellen. Ezt a rugalmasságot azonban nem célszerű túlfeszíteni, a kései gyomirtásra elpazarolni. Sokkal jobb, ha a korai felhasználását tervezzük meg, így 4-5 nappal megnyújtva a napraforgó poszt-emergens gyomirtási szezonját. Az igazi rugalmasságot a talajhatással tervező, korai használata adja! Az adjuvánsrendszerben rejlő többletre tekintsünk biztonsági tartalékként, ha valamely tőlünk független körülmény miatt késünk a kezeléssel. Vagy használjuk a költséghatékonyság növelésére! A korai posztemergens kezelések esetében az adjuvánsrendszernek köszönhetően használhatjuk az alacsonyabb, 1,6 l/ha dózist, mert a kikelt gyomok biztosan a legérzékenyebb fejlettségi állapotban vannak, és tartamhatása ennek a dózisnak is elégséges. Fontos azonban kiemelni, hogy a Pulsar® Plus továbbra is egy elsősorban levélen keresztül ható szer! A korai posztemergens kezelés akkor lesz sikeres, ha a tömeges gyomkelés után használjuk!
Hangyel Attila
fejlesztőmérnök