N-trágyázás hatékonyan
08.03.2024
A sikeres szántóföldi növénytermesztés egyik sarokköve kétségtelenül a N-utánpótlás, hiszen a nitrogén az egyik legfontosabb és a növények számára a legnagyobb mennyiségben igényelt makrotápelem. A nitrogénhiányban szenvedő növények színe sárga, fejlődésük gátolt, a generatív szakaszuk lerövidül, és végső soron a termésük jelentősen elmarad a jól ellátott növényekhez képest. A termelési költségek jelentős részét kitevő nitrogéntrágyázás hatékony kivitelezése nem könnyű feladat, mivel a talajban a kijuttatott nitrogénmutrágyák hatóanyaga csak részben képes raktározódni, és a feltáródás során nagymértékben ki van téve számos veszteségforrásnak. A feltáródásukat pedig nagymértékben befolyásolja az időjárás, valamint a talajaink kolloid rendszere és a talaj mikrobiális élete.
Joggal merül fel tehát a kérdés, mit is lehet tenni annak érdekében, hogy a műtrágyázásra fordított erőforrásaink a lehető legnagyobb mértékben megtérüljenek.
A megfelelő hasznosulás érdekében fontos a megfelelő típusú nitrogénműtrágya megválasztása, a műtrágyázás időzítése, a megfelelő műtrágyaadag megválasztása is.
Van azonban a kezünkben egy rendkívül hatásos eszköz, amivel a korábban említett veszteségi forrásokat tudjuk nagymértékben csökkenteni, illetve tehetjük kiszámíthatóbbá, rugalmasabbá a nitrogénutánpótlás időzítését, ez az eszköz pedig nem más, mint az inhibitorok.
Fontos tudni, hogy az inhibitoroknak alapvetően két csoportját különítjük el. Az egyik csoportba tartoznak az ún. ureázinhibitorok, melyek a karbamid hidrolízisét szabályozzák, ilyen a BASF palettáján megtalálható Limus® Perform. A Limus® két ureázgátló hatóanyagának köszönhetően igen hatékonyan képes menedzselni a karbamid nitrogén átalakulását a talajban, aminek következtében a kijuttatott műtrágya jobban hasznosul. A másik csoportot az ún. nitrifikációs inhibitorok alkotják, ahova a Vizura® is tartozik, és a nitrifikáció folyamatát szabályozzák.
De hogyan is működik ez a két eltérő hatásmechanizmusú inhibitorcsoport, melyikkel milyen előnyre tehetünk szert?
A két eltérő inhibitorcsoport működését a nitrogénkörforgás ábráján (1. ábra) keresztül lehet a legkönnyebben bemutatni. Ez a körforgás természetes és szükségszerű, hiszen a karbamid önmagában a növények számára nem felvehető nitrogénforma, ezért szükség van az átalakulására.
1. Karbamidtartalmú műtrágya kijuttatása (pl:. UAN-oldat, 46%-os szilárd karbamid)
2. Karbamid hidrolízise, amely során létrejön az ammónia
3. Ammónia „ammonifikációja”, mely során létrejön a növények számára már felvehető nitrogénforma: az ammóniumion
A probléma az, hogy ha ez a 3 lépcsőből álló folyamat túl gyorsan megy végbe, a 2. pontban keletkező túl nagy mennyiségű ammóniának nem lesz ideje reakcióba lépni a talajnedvességgel, „ammonifikálódni”. Ebben az esetben beszélhetünk az ammóniaelillanásról, melynek mértéke elérheti akár az 50%-ot is, hatalmas gazdasági kárt és környezeti terhelést okozva ezzel.

A jó hír, hogy ennek a veszteségnek a mérséklésére van hatékony megoldás: a Limus® ureázinhibitor technológiának köszönhetően (4. pont) az ammóniaképződés lassítható a karbamid hidrolízisét végző, a talajban jelen lévő ureáz enzimek gátlásával, ezáltal az időben elhúzódóan keletkező ammóniának lesz ideje ammonifikálódni és a növények számára felvehető nitrogénforrássá alakulni.
A BASF palettájáról 2 külön formulációban található meg a piacon az egyedülálló, 2 hatóanyagú (NBPT és NPPT) ureázinhibitor:
- Limus® Perform: UAN-oldatok adalékanyagaként megvásárolható,
- illetve készen kapható szilárd karbamid, amelyet Limus® Care-rel felületkezeltek.
Ahogy az ábrán is látható, az ammónia-elillanásból eredő veszteségek csökkentésére kizárólag az ureázinhibitorok képesek, a nitrifikációs inhibitorok pedig a nitrogénkörforgás egy későbbi lépcsőjébe avatkoznak be.
A nitrifikációs inhibitorok közvetve a nitrátkimosódást hivatottak csökkenteni (8. pont) azáltal, hogy a kijuttatott vagy karbamidból átalakult ammóniumion (5. pont) nitrifikációját lassítják (6. pont).
Működésük alapelve, hogy ammóniumion formában tartják a nitrogént, amelynek így kisebb része alakul át nitritté, majd nitráttá. A nitrát, habár a növények számára egy felvehető nitrogénforma, hajlamos a kimosódásra, ezzel környezeti terhelést okozva. A nitrifikációs inhibitorok ezt a terhelést hivatottak csökkenteni. A BASF ajánlásából ilyen hatásmechanizmusú termék a Vizura®, amelyet egyaránt lehet UAN-oldatokhoz és hígtrágyához is alkalmazni.
De hogyan is valósul meg a Limus® segítségével a még hatékonyabb N-trágyázás?
Egyrészről a Limus® ureázinhibitor használatával a karbamid–nitrogén feltáródása szabályozott keretek között, nagy kilengésektől mentesen, elhúzódóan megy végbe, ezáltal a növény igénye és a műtrágyából feltáródó, a növény számára közvetlenül felvehetoő formában lévő nitrogén jelenléte közelebb kerül egymáshoz (2–3. ábra).

Másrészről pedig, rugalmasabban időzíthető a fejtrágyázás, mivel az UAN-oldatunkban található karbamid–nitrogén a Limus® Perform-nak köszönhetően tovább, akár 2-3 hétig is stabil állapotban marad, „úgymond bevárja az esőt”. Ráadásul a kísérleteink alapján a Limus® Perform használata mellett lehetőség van a teljes fejtrágyázásra szánt nitrogénmennyiséget egyszerre kijuttatni, nincs szükség ebben az esetben az osztott kijuttatásra, ami nagyban megkönnyíti a munkaszervezést.

Összességében tehát elmondható, hogy a Limus® alkalmazásával a nitrogén-műtrágyázás eredményessége jóval biztosabb, így végső soron használatával a termésbiztonság javul, segítségével magasabb minőségű és mennyiségű termést takaríthatunk be (5–6. ábra).

Németh Balázs – fejlesztőmérnök
Forró Richárd – termékfelelős
BASF Hungária Kft.