Ragadós muhar [Setaria verticillata]
Életforma:
A perjefélék (Poaceae) családjába tartozó T4-es (tavasszal csírázó nyárutói egyéves) életformacsoportú gyomnövény.
Előfordulása:
Hazánk egész területén előfordul. Utak mentén, kertekben, ruderális területeken, szántókon, ezen belül főleg a kapás kultúrákban, ültetvényekben találkozhatunk vele.
Károsítása:
Kapás kultúrákban, okozza a legnagyobb termésveszteséget. A széles sortávolságú kukoricában kellő mennyiségű fényhez jut, megerősödve szőnyegszerűen borítja be a talajt.
Életmód:
Egyéves növény. Minden talajtípuson előfordulhat, főleg a trágyázott területeket részesíti előnyben.
Morfológia:
A ragadós muhar egyéves, 30-100 cm magasságú, elfekvő szárú növény.
Csíranövény: Az első levél hosszúkás 10 mm hosszú. A levélhüvely kopasz és fényes, nem vörösödő. A levéllemez a színén érdes, a fonákán sima.
Gyökérzet: Bojtos gyökérzetet fejleszt.
Lomblevelek: Levelei szélessége 1-1,5 cm. A levéllemez mindkét oldala és az éle érdes. A buga alatti szárrész is érdes. A levélhüvely kopasz, a nyelvecske helyén szőrkoszorú található.
Virág: Zöld bugája 3-10 cm hosszúságú. Füzérkéi 2,5 mm-esek, alakjuk nyújtott tojásdad. Sertéi mérete a füzérkéknek a duplája, érdesek, a rajta elhelyezkedő fogaktól fűrészesek. Ezek segítségével kapaszkodik meg az állatok kültakaróján, az emberek ruházatán, ami segíti a terjedésben. Júniustól októberig virágzik.
Termés: A fogak segítségével kapaszkodik meg a termés az állatok kültakaróján, az emberek ruházatán stb., ami segíti a terjedésben. A lefelé álló fogak miatt felfelé simítva érdes a virágzat, míg a többi muhar fajnál fordítva van. A pelyvás szem 2,2-2,6 mm, a toklászos szem 2-2,4 mm. Magja a csírázóképességét hosszú éveken át megtartja
Védekezés:
Agrotechnikai, mechanikai módszerek:
Tavasszal a sorközművelő kultivátorral környezetkímélő módon ritkítható. Megoldás lehet ellene a helyes növényi sorrend kialakítása is. Érdemes szűk sortávolságú kultúrákat (pl. őszi búza) közbeiktatni, ahol a kultúrnövény árnyékoló hatása miatt nem találja meg az életfeltételeit.
Kémiai védekezés:
Gyomirtó szerekkel, az agrotechnikai, mechanika védekezéssel kombinációban. A preemergens kezeléssel sikeresen lehet védekezni ellene. Ezzel megelőzhető a korai kártétele, abban az időszakban, amikor a kukorica gyomelnyomó képessége a legalacsonyabb. A preemergens kezelés eredményességének feltétele a bemosó csapadék érkezése. A korai posztemergens kezelések akkor lehetnek hatékonyak, ha a gyomnövény gyökérváltása előtt kerül kijuttatásra a herbicid. A posztemergens kezelés során is törekedni kell a tökéletes permetlé-fedettségre. Az állománykezelésre számos gyomirtó szer áll rendelkezésre, amelyek jó hatékonysággal felhasználhatók. Sikeresen alkalmazható ellene a pre/poszt technológia is. Ekkor a vetés előtt 2-3 héttel zajlik a magágykészítés. A vetés idejére a talajműveléssel csírázásra serkentett gyomok kelnek, a fiatal, herbicidekre legérzékenyebb állapotukban vannak. A vetést követően végezhető el a kukorica szempontjából preemergens, míg a gyom szempontjából a posztemergens kezelés.
Források:
- Gyomnövények, gyombiológia, gyomirtás. Szerk.: Hunyadi Károly et al. Mezőgazda Kiadó, Budapest, 2011
- Gyommag határozó. Összeáll.: Vincze Mária et al. GATE. Gödöllő, 1983
- Veszélyes 48. Szerk: Bárdi Gabriella et al. Mezőföldi Agrofórum Kft. Szekszárd, 2005.